Gátlástalanul
A fogamzásgátlás ősi törekvés az emberiség történetében. Már az ókori egyiptomi nők is különböző anyagokat helyeztek a hüvelyükbe spermaölő tulajdonságot feltételezve róluk. Hatásos módszer azonban csak az 1950-es évektől kezdve áll rendelkezésünkre, az első szájon át adható hormonális hatású készítmények megjelenése óta.
A fogamzásgátlás ősi törekvés az emberiség történetében. Már az ókori egyiptomi nők is különböző anyagokat (krokodilürülékből, akácgumóból készített kivonatot) helyeztek a hüvelyükbe spermaölő tulajdonságot feltételezve róluk. Hatásos módszer azonban csak az 1950-es évektől kezdve áll rendelkezésünkre, az első szájon át adható hormonális hatású készítmények megjelenése óta. Tekintsük először át a hagyományos módszereket.
1. Megszakított közösülés
Nem eléggé megbízható módszer, mert már az előváladékban lehetnek hímivarsejtek.
2. Oginó - Knausz módszer: tartózkodás a nemi közösüléstől a ciklus bizonyos napjain
Ezek közé tartozik a naptármódszer, amely a fogamzásra alkalmas időpont kiszámításán és az ezekben a napokban a közösüléstől való tartózkodáson alapszik. Csakhogy ez az időpont bizonytalan lehet rendszertelen ciklusok, vagy akár erősebb pszichés behatás következményeként.
3. Billings módszer
Alapját az az élettani jelenség képezi, mely szerint a ciklus első felében,
a "fertilis napokon" a méhnyak nyák bővebb, hígabb. Vagyis ekkor kell
tartózkodni a közösüléstől.
A felsorolt módszerek nem biztonságosak, így csak bizonyos esetekben ajánlhatók. Kivételt képeznek azok az esetek is, ahol egyéb orvosi okokból más fogamzásgátló módszer nem alkalmazható.
A következő védekezési csoportot a mechanikus védekezés típusai alkotják. Ide tartozik például a hüvelyi pesszárium és a kondom. Ez utóbbi komoly előnye, hogy véd a szexuális úton terjedő fertőzésektől is. A jelenlegi AIDS és papillomavírus elterjedtségét tekintve nem elhanyagolható előny, főleg azoknál, akik gyakrabban váltanak partnert.
Önálló csoportot képeznek a méhbe helyezett eszközök, ismertebb nevükön a spirálok. Hatékonyságuk vetekszik a fogamzásgátló tablettákéval. Hatásukat a pete beágyazódásának gátlásán keresztül fejtik ki. Elsosorban azok számára ajánlják, akik már szültek. Használatuk során nagyobb a kismedencei gyulladás veszélye, és bővebb vérzéssel járhat a menstruáció.
Végül, de nem utolsó, sőt elsősorban beszéljünk a fogamzásgátló tablettákról! A legkényelmesebb és legmegbízhatóbb módszere a védekezésnek. A bennük található hormonok nem természetes szteroidok, ezért hatásuk nem azonos a normális ciklus vagy a terhesség során a szervezetet érintő hormonhatással. Megakadályozzák a peteérést és az érett petesejt kiszabadulását a petefészekből. Mindkét összetevőjük - az ösztrogén és a gesztagén komponens - felelős a fogamzásgátló hatásért. Ezenkívül megváltozik a petevezető motilitása, a méhnyálkahártya alkalmatlanná válik az esetlegesen megtermékenyített petesejt beágyazódására. Érdemes tisztázni a tabletták alapvető típusait. A monofázisos tablettákban a teljes ciklus során állandó dózisban található a tablettákban a két komponens. A több ösztrogént tartalmazó készítményeknek több a mellékhatásuk, de kevésbé okoznak áttöréses vérzést. A multifázisos készítmények tablettáiban eltérő dózisúak a komponensek, mégpedig az élettani változásokat követő módon. Ezért eltérő színűek a tabletták. Minőségi változást jelentett az úgynevezett harmadik generációs készítmények megjelenése a piacon. Ezekben új típusú gesztagén található, amelynek mellékhatásai minimálisak. Szoptatás alatt javasolják a csak progesztogén tartalmú "mini pill"-t, mert nem csökkenti a tejelválasztást, de csak ebben az időszakban kielégítő a fogamzásgátló hatása. Legtöbb tévhit az esemény utáni tablettákat övezi. Hatásának alapja a peteérés és kilökődés késleltetése, ill. a már megtermékenyült petesejt beágyazódásának gátlása. A már beágyazott petesejtet nem vetélteti el. Ezért van kiemelt szerepe a közösüléstől eltelt időnek. Minél korábban történik a tabletta bevétele, annál kisebb az esélye a terhesség létrejöttének. Nem alkalmas rendszeres nemi életet élő nők folyamatos fogamzásgátlására.
A tablettáknak vannak előnyei és hátrányai, sajnos az utóbbiak jóval ismertebbek és eltúlzottak a köztudatban. A lehetséges szövődményekről e helyen nem írunk, mert a tablettát felíró orvos mindig alaposan tájékozódik a recept felírása előtt. Az előnyök közé tartozik, hogy a hormonális fogamzásgátlók csökkentik a petefészekrák és a méhtestrák kialakulásának valószínűségét, csökkentik az emlő jóindulatú daganatainak gyakoriságát. Azoknál, akiknél a menstruáció súlyos alhasi görcsökkel, hányingerrel, ájulással járt, számítani lehet a panaszok jelentős enyhülésére, akár megszűnésére is. A vérzés kisebb mennyiségű lesz, ezért ritkább a vérszegénység kialakulása. A ciklusok rendszeresek, óramű pontosságúak lesznek. A hormonális fogamzásgátlók ajánlása mindig egyéni mérlegelés alapján történik, különös tekintettel az egyéni kockázati tényezők esetleges jelenlétére. Ennek értékelése a szakorvos feladata, bízzunk meg kompetenciájában! Sok szövődmény eltörpül a nem kívánt terhesség és annak művi megszakítása során lehetséges problémákhoz képest, ezért érdemes levetni előítéleteinket. A cikkben természetesen nincs lehetőség teljes, átfogó képet adni a fogamzásgátló módszerek minden lehetséges előnyéről és hátrányáról, ez személyes beszélgetés során a nőgyógyász feladata. Mi csak azt javasoljuk, hogy merjék őket megkérdezni!