Fogamzásgátlás szülés után
Ha a baba megérkezett, az élet teljesen megváltozik: a házasélet is. Sok pár számára teherbe esés után a fogamzásgátlás témája teljesen feledésbe merül. S most, hogy a baba itt van, hogyan találhatják meg a szülők a számukra legmegfelelőbb védekezési módszert?
A kilenc hónapos terhesség alatt a védekezés nem probléma. A statisztika szerint ehhez további hat ciklus „próbálkozási idő” járul minden pár számára. Egy teljes év, amikor nem kell gondolni tablettára, spirálra, óvszerre.
Az első együttlét
Nem csoda hát, ha a papák és mamák fejéből teljesen elszáll a védekezésnek még a gondolata is. A kis jövevény megérkezése után aztán a fiatal mama véleménye megváltozik. „A baba annyira igénybe vesz fizikailag is, hogy semmi vágy nincs bennem. Örülök, ha abban a napi néhány órában, amikor a pici alszik, engem is nyugton hagynak.”
- A fiatal mamák és papák 84%-a nem él olyan gyakran szexuális életet, mint azelőtt.
- A párok több mint felénél 12 hétnél is több idő telik el, míg újra elkezdik a házaséletet.
Akár azonnal jelentkezik a vágy, akár hosszabb ideig várat magára – a szülés utáni együttlét mindenképpen különleges alkalom. A nők általában félnek, hogy a pénisz behatolása fájdalmat okozhat, s a férfiak is csak félve közelednek, hiszen nem tudják, mi változott meg.
A fiatal szülők védekezés terén pedig majdnem olyan hanyagok és meggondolatlanok, mint első alkalommal: Csak nem történik mindjárt valami! Így azonban kiteszik magukat egy nem kívánt terhességnek, függetlenül attól, hogy a mama teljesen vagy csak részlegesen szoptat-e és üvegből pótolja a hiányzó anyatejet.
Ha a fiatal szülők nem akarnak mindjárt egy újabb csemetét, már a szülés utáni első alkalommal gondolniuk kell a fogamzásgátlásra. Hiszen sajnos nem létezik „termékenységi haladék”, amellyel a szervezet megajándékozná szülés után az anyukákat.
Szakorvosok szerint kb. 8 hét telik el, míg újra beindul a menstruáció, de azoknál a nőknél, akik szoptatnak, akár egy fél évig is eltarthat ez az időszak. Ovulációra azonban már a vérzés előtt sor kerül, így némely nő újra terhes lesz, még mielőtt a szülés után menstruált volna.
Éppen azok a párok, akiknek várniuk kellett az első terhességre, s talán még kezelésben is részesültek, különösen meglepődnek, ha a második alkalommal minden könnyen és (túl) gyorsan megy. Nincs ebben semmi különös. Ha a szervezet egyszer már megtanulta, „hogyan válhat terhessé”, a teherbe esés sokkal könnyebben bekövetkezhet.
Bárhogyan is – a második (és a további) gyereknek is kezdettől fogva örülni kell! Jó, ha a párok maguk határozhatják meg, mennyi idő teljen el a gyerekek születése között. S ha mégis a baba ellen szavaznának, ne vegyék túl könnyen a döntést. Ismert tény, hogy azok a nők, akiknek már van gyermekük, sokkal jobban szenvednek egy terhességmegszakítás miatt, mint mások.
Mindez elegendő nyomós okot szolgáltat arra, hogy szülés után a párok alaposan átgondolják a védekezés kérdését.
Hormonok - mikor igen, mikor nem!
Az első gyerek előtt a legtöbb nő – kb. 76%-uk – fogamzásgátló tablettát szed.
A terhesség után nagyon sok nőnek megváltozik a véleménye a szintetikus hormonokról, hiszen sokkal inkább tudatában vannak szervezetük működésének, mint azelőtt, mert a termékenységet valami csodálatos, értékes dolognak élték meg. A legtöbb fiatal mama azt szeretné, hogy a tabletta, ha már be kell szedni, minél kevesebb hormont tartalmazzon. A modern mikropirulák nem hormonbombák, amelyek „letarolják” a ciklust, hanem csak annyi hormont tartalmaznak, amennyi éppen megakadályozza a peteérést. Ezért fontos, hogy az anyukák most különösen nagy hangsúlyt fektessenek a megfelelő tanácsadásra.
- A szoptatós mamáknak ezenkívül az alacsony dózisú mikropirulák sem felelnek meg, mert kihatnak a tejtermelésre: megváltozhat a tej íze és összetétele is, s akár a mennyisége is csökkenhet.
- A minipirulák alkalmasabbak a fogamzásgátlásra még akkor is, ha közben a baba szopik. Ez úgy lehetséges, hogy a minitabletták csak a gesztagen nevű hormont tartalmazzák. A gesztagen megváltoztatja a nyák minőségét a méhszájnál, amely ezáltal olyan sűrűvé válik, mint a „ragasztó egy órával azután, hogy kifolyt a tubusból”. A szoptatott baba alig kap valamit a gesztagenből, és a tej mennyisége sem csökken.
A „normális” tablettával szemben a minipirulának azonban két hátránya is van: egyrészt nem olyan biztonságos, másrészt mindennap pontosan ugyanabban az időben kell beszedni. Egy óránál több csúszást már kerülni kell. - A háromhavonta adott injekció is kizárólagos gesztagenkészítmény, tehát elvileg alkalmazható a szoptatás ideje alatt, ám problémát okoz azoknál a nőknél, akiknek súlyproblémái vannak, hiszen erősen hízlal.
Fontos tudni
- Spirált csak szülés után javasolt használni, mert az általa kiváltott gyulladások meddőséget okozhatnak.
- A spirál jelzőszála „baktériumlétraként” működik, ezért könnyebben jutnak fel a kórokozók.
- Minél többféle anyagból készült a spirál, annál több gondot okozhat.
- 5 évenként feltétlen cserélni kell a spirált, mert a felületén keletkezett felrakódások a baktériumoknak kiváló melegágyat nyújt.
- Vannak olyan „modern” óvszerek, melyeket csíra- és spermiumölő, síkosító zselé von be. Ezek biztonságosabbak, még ha át is szakadnak.
- Téves elképzelés, hogy szülés után – a sebgyógyulást követően – a szex fájdalmat okoz. A gáttájék az egyik legjobb gyógyhajlammal rendelkező testrész.
Gyengéd spirálok
Biztos védekezés, amire nem kell mindennap gondolni – ezt jelenti a spirál. T alakú műanyagszerkezetből áll, amelyet vékony rézdrót vesz körül. A spirál megváltoztatja a méh kémiai környezetét, így a spermáknak alig van esélyük a túlélésre. Ha ez mégis sikerülne, a spirál megakadályozza a megtermékenyült petesejt beágyazódását.
Azok a nők, akik már szültek, jobban tolerálják a spirált, mint a még gyermektelen asszonyok. A méhnyakon keresztüli felhelyezés az anyáknak alig fáj, hiszen a szövetek könnyebben tágulnak. Az orvos már hat héttel a szülés után felhelyezheti, nem kell megvárni az első menstruációt.
Hátrányok: Viszonylag nagy az esély rá, hogy a spirál nem nyújt elég védelmet: 100 nő közül, akik egy éven keresztül spirállal védekeznek, 2-3 mégis terhes lesz. Bár erre nézve nem léteznek vizsgálatok, a nőgyógyászok azt tapasztalják, hogy azoknál a nőknél, akiknek már van gyermekük, könnyebben sor kerülhet a „balesetre”.
A módszer másik hátránya, hogy spirállal a menstruáció fájdalmasabban és erősebb vérzéssel jár. Ez általában a fiatal mamáknak jelent nagyobb megterhelést, hiszen a baba is eléggé igénybe veszi őket. Az újfajta spirál, amelyet a szaknyelv IUS-ként (Intra-Uterin-System) jegyez, nem rendelkezik a már említett hátrányokkal. Az utóbbi években elterjedt „hormonspirál” egy hormonraktárból/depóból gesztagént ad le. Hatására a minipirulához hasonlóan megváltozik a méhnyaknál található nyák állaga, így a spermiumok nem tudnak továbbjutni. Ezáltal az IUS nagyobb védelmet nyújt, mint az IUP. Az új „spirál” fémet sem tartalmaz. A menstruáció könnyen és fájdalmak nélkül zajlik le, néha olyan gyengén, hogy alig észrevehető. Az is előfordulhat, hogy a vérzés elmarad, ami viszont zavar néhány nőt. A hormonspirál öt évig hat. Ha a pár nem szeretne ennyi időt várni a következő gyermekig, akkor az IUS-t eltávolítják, s a termékenység azonnal helyreáll.
Mechanikus módszerek - csak szükség esetén
Sok fiatal anya úgy tartja, hogy a szülés után egy ideig az apa gondoskodjon a védekezésről, és ez legtöbb esetben az óvszert jelenti. A mamák örülnek, ha ilyenkor egy kis „vakációt” biztosíthatnak szervezetüknek. Ha az óvszer nem jön számításba, sok nő a diaphragmához (pesszárium) folyamodik, ami nem más, mint egy (kb. 5 cm átmérőjű) rugalmas fémgyűrű, amelyre vékony gumimembránt feszítettek. Az együttlét előtt a diaphragmát egy spermiumölő krémmel kenik be, majd felhelyezik a hüvelybe.
Természetes módszerek
Az első gyermek után nagyon sok nő már nem akarja termékenységét mesterségesen elnyomni még akkor sem, ha egyáltalán nem biztos abban, hogy hamarosan újra szeretne babát. A ciklus során csak néhány napon termékenyülhet meg valóban a petesejt. Miután a baba az anyukát nagyon igénybe veszi, és így kevesebb alkalom kínálkozik a házastársi együttlétre, ezeket a napokat sok mama szerint ki lehetne hagyni. A probléma csak az, hogy nem is olyan könnyű a szervezetnek azokat a jelzéseit felfogni, amelyek a peteérésre utalnak. Másrészről pedig akár hónapok is eltelhetnek addig, amíg beáll a rendszeres menstruáció. A hőmérőzés és a nyák vizsgálata a szülés után csak nagyon bizonytalan eredményekkel szolgálhat. Az élet nem elég rendszeres, az éjszakákat a szoptatás és a babusgatás fázisai szabdalják darabokra. S a tény, hogy „nem szabad”, még akkor sem, ha a babával járó stressz ellenére fellobban a vágy apró lángocskája, biztosan nem minden párnak tesz jót.
Sterilizáció - életre szóló döntés
Sok pár biztos abban, hogy csak egy gyermeket szeretne. Több babára nincs lehetőség, gondolják a szülők, például a munka vagy a lakás miatt. Kézenfekvő tehát az a megoldás, hogy az apa elköttesse az ondó- vagy az anya a petevezetéket. Ennek ellenére az orvosok mégsem tanácsolják, hogy mindjárt a szülés utáni első évben sor kerüljön a termékenység végleges megszüntetésére. Nehéz volt a terhesség, a szülés komplikált, sok nő gondolja, hogy nem szeretne átmenni még egyszer ezen az állapoton. Idővel azonban elhalványulnak a rossz emlékek és már csak a szép dolgokra emlékeznek. Ha még ezek után sem szeretnének második gyermeket, akkor is fájdalmat okozhat a tény, hogy több babára már nincs lehetőség, még akkor sem, ha a pár fiatal, s elvileg 10-15 évig még termékeny lehetne. Senki sem tudhatja, hogy nem változnak-e meg az életkörülmények egy újabb baba javára. A sterilizációt viszont nem lehet meg nem történtté tenni.
Szoptatás - fogamzásgátlás?
Ha egy anya szoptatja a gyermekét, sok prolaktin keletkezik. A prolaktin hormon gondoskodik a tejtermelésről és egyidejűleg gátolja a petefészkek működését, így nem kerül sor olyan könnyen peteérésre és ovulációra.
A szoptató nő csak akkor terméketlen időlegesen, ha gyermekét legalább háromóránként (éjjel-nappal) mellre helyezi, viszont már néhány hosszabb szoptatási intervallum is aktiválhatja a hormon működését.