Szeretni tudni kell!
A boldogsághoz vezető út tulajdonképpen nagyon egyszerű: több szeretetet adni – és többet kapni partnerkapcsolatunkban, családunkban, mindennapi életünkben. Íme néhány szívbéli ötlet az apróbb megnyilatkozásoktól a hatalmas érzésekig...
A boldogság számos apró élmény összessége, mint ahogyan egy nagy szerelem is milliónyi apróságból tevődik össze. Hétköznapi barátságból, a szimpátia jelentéktelen, alig észrevehető gesztusaiból áll. Nemcsak a társ iránt, hanem az utca emberei, a metró utasai, a munkahelyi kollégák iránt... Rengeteg minden múlik az apróságokon: ez lett a legfontosabb eredménye annak a széles körű amerikai felmérésnek is, amelynek során a kutatók éveken keresztül követték boldog emberek életútját. Kikérdezték és megfigyelték azokat az embereket, akik úgy érezték, hogy őket szeretik és akik szeretetet sugároztak maguk körül. Az eredményeket egy könyvben foglalták össze, és jelentették meg A szeretet általános elmélete címmel. Mottója egy általános bölcsesség: A szeretet az egyetlen, ami növekszik, több lesz, ha másoknak is adunk belőle. A kutatók azonban tovább mennek ennél. Bemutatják azt is, hogyan terjedhet, sokasodhat a szeretet a mindennapi életben. Hét-hét pontban foglalták össze, hogyan adhatunk több szeretetet, és hogyan kaphatunk ennek révén mi magunk is többet ebből a megfoghatatlan, drága portékából.
"A szeretet soha el nem fogy"
1. Meglepetések, bókok
Dicsérje meg a postást. Tegyen valamit a gyerekek párnája alá. Bókoljon az üzletben a pénztárosnőnek. Egy szociológiaprofesszor szerint ezek olyan apróságok, amelyekkel romantikát vihetünk a mindennapi életbe. Ezekből a látszólag mellékes, barátságos megnyilvánulásokból alakul ki a későbbiek során a szeretet. Már egy barátságos biccentés az utca túloldalára kifényesítheti ismerősünk napját. És mi is jobban fogjuk érezni magunkat.
2. Jótékony aktivitás
Gyűrjük fel ingujjunkat és takarítsuk fel a padlót. No, nem a saját lakásunkban, hanem a barátnőnknél, aki a minap éppen emiatt siránkozott. Vagy kísérjük el a hivatalba, ahol valamit el kell intéznie, és segítsük az ügyintézésben. Saját magunknak is jó érzést teremtünk, ha segítünk a embertársainknak, ugyanakkor a barátnő, a szomszédasszony vagy az anyósunk ellágyul, mert segítséget kapott.
3. Program együtt
Menjünk el együtt kaktuszkiállításra, vagy egy másik, szerintünk egyébként rémes rendezvényre, ami a partnerünknek fontos. Golfpálya, kiállítás, autószalon, mindegy: egyébként időpazarlásnak tekintenénk. De ha elkíséri a társát, az kevesebb terhet képvisel az ön számára, mint amekkora örömet, többletet ez a másiknak jelent. Hirtelen meghallja és megérti mindazt, amit a kapcsolatukról folytatott beszélgetések során egyébként sohasem mondott volna el. Megnyílik ön előtt, mert úgy érzi, értékelik, komolyan veszik.
4. Adjunk lelki „édességeket!”
Mégpedig bókokkal körítve. Beszéljük meg a másokkal kapcsolatos apró jó dolgokat, mint például: „Milyen szimpatikus a hangod.” Vagy: „Csodálatos hallgatóság vagy.” Meséljük el másoknak is ezeket a dicséreteket. És bókoljunk a harmadik személy jelenlétében is. „Dicsérj meg valakit négyszemközt, és az örök életre a barátod lesz, dicsérd meg mások előtt, és egész életében segíteni fog.”
5. Oszd meg másokkal, amid van!
„Semmi sem tesz olyan jót, mint a jótékonyság” – állítja egy szociológus kutató. Azt tanácsolja, hogy hetenként egyszer valamit áldozzunk fel, ajándékozzunk el vagy adományozzunk. Ruhát, bútort, könyvet, pénzt. Még jobb: tevékenykedni, például gyereket patronálni, kórházban segédkezni, olyan beteget látogatni, akinek semmilyen rokona sincs. Vagy hetenként egyszer valakit ebédre meghívni, aki egyedül él.
A pénzt ne átutalással juttassa el, hanem személyesen adja le a szervezetnél. „A szociális tevékenységet úgy végezze, hogy az ne csak másokat töltsön el örömmel, hanem saját magát is.”
6. Szánj időt a másikra!
Töltsön el egy napot a barátnőjével, akinek a hangja olyan kétségbeesetten csengett a telefonban. „Ma azt tesszük, ami neked örömet okoz”. Viselkedjen úgy, mintha szabadságon lennének. Mintha a nyaralóhelyen nem lenne sem számítógép, sem TV. „Az uszoda, a teázás, a séta értékes kikapcsolódást jelent.”
7. Érintsük meg!
Amikor a partnerének görcsös fájdalmai vannak, masszírozza meg a tarkóját. „A szeretetteljes érintés királyi út a szerelemhez” – állítja a pszichológus. A tanácsa: érintse meg a partnerét, családtagjait, amikor elmegy mellettük, ölelje meg, vegye karjaiba őket, a barátait is. A tudatos érintés megértést és bizalmat jelez. Mérések bizonyítják, hogy a másik teste azonnal reagál: boldogság-hormonok kezdenek szétáramlani benne. Az érintés megsimogatja a lelket.
Gyógyszerek - Boldogtalanságra
- Nemcsak a befejezettet, a kiemeltet lehet ünnepelni, hanem az egyszerű együttlétet, a létezés átsugárzását, a felbukkanó kommuniót, a tér osztását. Hirtelen megszűnik az egocentrikus elveszettség, a sajnálkozás helyére az öröm táncol.
- Ha nem szegényítesz, gazdagodhatsz.
- Csak a létezés gazdagságába és mélységébe beágyazva tudunk önfeledten örülni.
A boldogtalanságra két gyógyszert ajánlok:
(Dicsőfy Endre)
- Légy teljesen boldogtalan, még jobban, csak boldogtalanságból állj, úgy öltözz, úgy járj, sóhajtozz szakadatlanul, mértéktelenül sajnáld magad, szóval rendezd meg boldogtalanságod koreográfiáját. Mindent bele, de korlátozott időre, mint egy színházi előadást.
- A boldogtalanságba ültess egy boldogságmagot, öntözd, ápold, gondozd. Majd kihajt és meglátod, jó talaj lesz az, amitől szabadulni akartál.
Több szeretetet kapni
1. Fedezzük fel a rejtett szeretetet
A rideg szavak, a kritika, sőt gyakran az apróbb csalások mögött is gyakran a szeretet rejtőzik, állítják a kutatók. Gondoljon azokra az érzésekre, amik édesanyja mindent jobban tudása mögött megbújnak. ő az, aki gondot csinál magának abból, hogy a gyermeke boldoguljon; úgy válaszoljon neki, hogy abban benne legyen, tisztában van gondoskodási szándékával. A szemrehányó szavak: „Hol voltál ilyen sokáig?” nem jelentenek mást, mint féltést.
2. Ne kívánjunk túl sokat
Akkor bizonyosan többet fogunk kapni. Mindenekelőtt igaz ez a beszédre. Ne követeljünk választ. Sokkal jobban hangzik: „Nem volna kedved erről valamit elmesélni?” Hagyni kell, hogy a másik a maga tempójában reagáljon. Egy férfinek szüksége van a támogatásra, amit leginkább azzal adhat meg neki a nő, ha meghallgatja. Figyeljen rá, bólogasson, ahelyett, hogy azonnal válaszolna vagy türelmetlenül rákérdezne, inkább ismételje meg, amit mondott. És ha még mindig nem érzi a bátorítást, bizonyosan segít a következő mondat: „Örülök, hogy ezt elmondtad, most már jobban meg tudlak érteni. Nyitottabbá, szeretetteljesebbé válik.
3. Szívjuk magunkba a melegséget
Barátokat vendégelünk, szépen megterítettünk, finomságokat készítettünk – mindenki mindennel elégedett. Akkor egy pillanatra dőljünk hátra a székben, figyeljük meg, mennyire örülnek vendégeink, és szívjuk magunkba a szép este melegét. Tekintsük ünnepnek ezeket a pillanatokat, amelyekben emelkedett érzések töltenek el, mert ezek azok a semmivel nem helyettesíthető ritka pillanatok, amelyek különös kisugárzásukkal melengetik a szívet.
4. Kérjük a másik segítségét
A nők visszariadnak a segítségkéréstől. Ismerje be, ha bajba került. Ön is a másik mellett áll, ha neki arra szüksége van. Hívjunk fel telefonon valakit, akár egy barátnőt. Beszéljünk magunkról, a problémánkról. Az őszinte panaszt senki sem fogja elutasítani.
5. Tisztázzuk a problémákat
A nők általában másoknak panaszkodják ki magukat, mert a társukat kímélni akarják. Azonban ez belső eltávolodást von maga után, és megakadályozza a tisztázást. A szerelemszakértő tanácsa, hogy a gőzt soha ne egy harmadiknál engedjük ki. Lassan ható méreg, ha a partnerre vagy az anyósra panaszkodunk; és még inkább tartósítja a boldogtalan helyzetet. Legyen bátorsága és tisztázza a problémákat közvetlenül az érintettekkel. Ez a szeretet bizonyítéka.
6. Selejtezzünk!
Mégpedig az ismerőseinkből. Sokkal több szeretetben lesz részünk, ha megszabadulunk azoktól, akiktől nem kapunk szeretetet, csak rabolják az energiánkat. Ha az ilyen embereket nem tudja elkerülni, hívjunk meg velük együtt olyanokat, akik „méregtelenítően” hatnak. Szórjuk ki magunk körül azokat a tárgyakat is, amelyeket ezektől az emberektől kapott. Csak olyasmit tartsunk meg, ami örömet okoz – legyen az akár ember, akár tárgy.
7. Boldogságtároló
Vezessünk naplót: minden este írjuk be az elmúlt nap három legtöbb örömet okozó eseményét. Az írásnak különleges hatása van: a boldogságos pillanatok tudat alatt rögződnek. És az ismétlés révén naponta alakul a személyiség. Derűsebbé válunk, fogékonyabbak leszünk a boldogságra – és egyidejűleg több boldogságot és szeretetet sugárzunk ki. És ehhez mindössze 10 percre van szüksége naponta. Egy év alatt 1000 boldog pillanatot is rögzíthetünk a naplóban! Ez tulajdonképpen a boldogság, a szeretet edzése.